Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Sociální projekty a podpora menšin

Sociální projekty a podpora menšin
 
zpět

Co podporujeme

  • setkávání zdravotně a sociálně znevýhodněných osob z obou zemí
  • setkávání českých a německých seniorů
  • aktivity národnostních menšin

Naše cíle

  • zapojení znevýhodněných skupin do česko-německého porozumění
  • podpora výměny a aktivit mezi starší generací
     

Porozumění je více než záležitost mladších, aktivních skupin obyvatel. Všem společenským skupinám, tedy i těm, které se nacházejí na okraji, by mělo být umožněno navázat přeshraniční kontakty. Proto podporuje Fond budoucnosti projekty, které směřují ke zdravotně nebo sociálně znevýhodněným osobám jakéhokoliv věku. Letní pobyty pro postižené děti, divadelní workshopy pro herce s handicapem, letní tábory pro vozíčkáře nebo setkání dětí a mládeže ze sociálně slabých rodin – to jsou různorodé možnosti pro iniciativy v této oblasti.

Těchto možností využívá řada organizací, která zapojuje i mladší generaci romské menšiny do společných kulturních, sportovních nebo vzdělávacích aktivit. S podporou podobných iniciativ počítá Fond budoucnosti i pro následující roky. Podporu mohou získat i samotní odborníci a pečovatelé ze sociálních zařízení, pokud si chtějí v rámci seminářů nebo konferencí vyměnit své poznatky a zkušenosti s kolegy ze sousední země.

Zvláštní podporu poskytuje Fond budoucnosti příslušníkům německé menšiny v České republice. Přes sdružující organizace je možné financovat seniorům pobyty v lázních a rehabilitace, které by si jinak nemohli dovolit. Podporu však mohou získat i hudební, taneční a folklórní představení nebo prázdninové tábory pro mladší generaci německé menšiny.

Fond budoucnosti má zároveň zájem na zachování kulturní vazby Lužických Srbů k České republice. Je proto možné získat podporu na oboustranné projekty a to od hudby přes tanec až po školní výměnu.

 
 
Česko-německý fond budoucnosti