Z médií
4. prosince 2012
Dlouho připravovaný výměnný pobyt mezi žáky prvních až třetích ročníků Obchodní akademie v Šumperku a žáky z partnerské školy Berufliche Oberschule Altötting proběhl od 1. do 12. října. Během prvního říjnového týdne se vypravila dvacítka žáků šumperské obchodní akademie do bavorského městečka Altötting, aby se seznámila nejen se žáky z partnerské školy, ale také místními tradicemi a zvyky.
více
|
Z médií
20. listopadu 2012
Luboš Palata , Kaleidoskop , 20.11.2012
Německo je nejen ekonomicky, ale i politicky nejvýznamnějším sousedem České republiky. S jako jedinou sousední zemí má Česko s Německem celou síť různých konzultačních a dobré vztahy podporujících mechanismů, na jejichž špici je Česko-německý fond budoucnosti a také každoroční Česko-německé diskusní fórum.
I když už tyto orgány nejsou obsazeny tak reprezentativně, jako v prvních letech po podpisu Česko-německé deklarace v roce 2007, stále se v nich scházejí důležití zástupci politiky, vědy, médií a diplomacie. O tom, že na diskusním fóru lze otevřít zásadní otázky nejen politické, ale i ekonomické spolupráce obou zemí, svědčí poslední výroční konference. Ta řešila otázku, co v česko-německých vztazích udělá německý odchod od atomu a naopak česká výstavba nových jaderných elektráren.
více
|
Z médií
31. října 2012
Památník holokaustu Romů v Berlíně byl odhalen přesně před týdnem. Dvacet let poté, co bylo vládou rozhodnuto, že zřízen bude, a 68 let po skončení války. Organizátorem této akce, kterým je Ústřední Rada Sintů a Romů v Heidelbergu, jsem byl pozván jako politický vězeň a člen romské rodiny, která byla téměř v úplnosti decimována v Osvětimi. Vím, že byli pozváni také další přeživší pamětníci věznění v Osvětimi i jinde z Česka, ale nikoho z nich jsem v Berlíně neviděl. Vesměs jsou nemocní a příliš staří, aby absolvovali tak náročnou cestu a pobyt.
více
|
Z médií
15. října 2012
Když jel německý prezident Joachim Gauck do památníku v Lidicích, měl v ruce spolehlivou a věrohodnou mapu. Stejnou cestu absolvovalo totiž před ním už několik německých politiků. Premiéru naproti tomu zažil Václav Klaus, jelikož do té doby do Lidic ještě žádný český politik svůj německý protějšek nedoprovázel. více
|
Z médií
11. října 2012
Praha – Cesta, kterou se německý prezident Joachim Gauck vydal včera k památníku v Lidicích, byla z německé strany prošlapaná: jako první vysoce postavený (tehdy ještě západo) německý politik na ni vstoupil bývalý kancléř Helmut Kohl před čtyřiadvaceti lety. Bylo to rok před pádem železné opony a zdejší komunističtí funkcionáři si s tím tenkrát nevěděli moc rady. Ani kancléř Kohl ale evidentně neměl onen smiřovací potenciál, který v prosinci 1970 přiměl jeho předchůdce Williho Brandta spontánně pokleknout před pomníkem hrdinů varšavského ghetta. Zatímco Brandtovo nečekané gesto bezprostředně před podpisem německé smlouvy s Polskem vešlo do dějin jako mezník ve vztazích mezi Východem a Západem, je Kohlova tehdejší zastávka v Lidicích dneska pro dějiny českoněmeckých vztahů nepodstatná. Zato ale figuruje Kohlův podpis na česko německé deklaraci z roku 1997. Vní si obě strany slíbily, že společnou budoucnost nebudou "zatěžovat politickými a právními otázkami minulosti". Což neznamenalo, že by se za minulostí udělala tlustá čára: Česko-německý fond budoucnosti, který z deklarace vzešel, uvolnil například hned na začátku své existence přes čtyři miliony na rozvoj památníku v Lidicích.
více
|