Dlouho připravovaný výměnný pobyt mezi žáky prvních až třetích ročníků Obchodní akademie v Šumperku a žáky z partnerské školy Berufliche Oberschule Altötting proběhl od 1. do 12. října.
Během prvního říjnového týdne se vypravila dvacítka žáků šumperské obchodní akademie do bavorského městečka Altötting, aby se seznámila nejen se žáky z partnerské školy, ale také místními tradicemi a zvyky.
Kromě bohatého kulturního programu – návštěva solného dolu v Berchtesgadenu, nejdelšího hradu světa Burghausenu, pivních slavností, návštěvy zámku Herrenchiemsee – se žáci aktivně zapojovali do dopolední výuky v místní škole.
Počáteční ostych z nového prostředí a překonání strachu z mluvení cizím jazykem a z chybování prolomila první společné odpoledne profesionální dvojice jazykových animátorů, kdy si žáci za pomoci slov, pohybu a her nenucenou formou postupně našli jeden druhého.
My jsme se našim hostům snažili ukázat krásy Šumperka a celého regionu – zhlédli expozici čarodějnických procesů, vyrazili na radnici, navštívili ruční papírnu, zhotovili si na památku dárky z ručního papíru, naučili se zumbu a vyzkoušeli si břišní tance. Díky počasí jsme také viděli celý náš region z Dlouhých Strání.
Všichni společně jsme se také vydali nejen do Loštic, abychom ochutnali místní chloubu–tvarůžky,ale také do Olomouce, kde jsme při návštěvě kostela snad poprvé slyšeli zvuk varhan. A protože Axel – kamarád z Altöttingu – hraje v hudební skupině, měli jsme o zábavu postaráno.
I u nás se žáci zapojili do vyučovacího procesu, ale vzhledem k neznalosti češtiny se aktivně zapojili pouze do cizích jazyků, jež obchodní akademie nabízí. Perfektně se povedly prezentace na téma Jak já vidím Čechy/Němce. Výměnný pobyt pak již dozdobil bohatý program v Praze.
Nedílnou součástí výměnného pobytu byl projekt, který jsme nazvali Německočeský jazykový kontakt aneb Neučím se němčinu nadarmo! Smíšené skupiny českých a německých žáků se dílčích úkolů zhostily velmi dobře, což ukázala závěrečná prezentace. Celý týden přinesl řadu zajímavých zážitků, nové zkušenosti, ale hlavně přispěl k rozvoji komunikativních dovedností našich žáků. Již pár dní po výměně za mnou chodí mnozí účastníci projektu a prosí, aby se příští rok jelo zase. Mnozí si často píší na facebooku a já věřím, že jejich nejen němčina, ale i angličtina poskočí o nějaký ten "level" výš. I učitel Alfred Hiergeist z Altöttingu píše, že pobytu nás byl skvělý,a doufá, že se brzy uskuteční další výměna. Závěrem bychom společně rádi poděkovali Česko-německému fondu budoucnosti, na německé straně pak Jugendringu a Obchodní akademii v Šumperku za finanční podporu, bez které by se celý projekt nemohl uskutečnit.
Obrovský dík patří také oběma ředitelům škol, rodičům, kteří byli ochotni ubytovat naše německé hosty, a v neposlední řadě i všem žákům a těm, kteří se na přípravě celého projektu podíleli.
Ludmila Divišová, Alfred Hiergeist, koordinátoři projektu Šumperský a jesenický deník najdete i na facebooku!