Na jaře 1943 nechalo vedení SS v koncentračním táboře Osvětim oddělit od ostatního táborového území dvoupodlažní budovu kasáren, blok č. 10. V jeho stísněném prostoru byly uvězněny židovské ženy, většinou více než 400 najednou. Celkem více než 800 z nich se stalo obětmi lékařských pokusů. Hans-Joachim Lang ve své knize, které předcházely rešerše v mnoha evropských zemích a Izraeli a rozhovory s přeživšími, popisuje situaci žen na bloku č. 10 z jejich perspektivy. Líčí, o jaké ženy se jednalo, co se s nimi dělo, jak zvládaly každodenní realitu a s jakými následky se musely po válce vyrovnávat. Lang tak vytvořil velkou mozaiku, kus historické literatury, která přináší odpovědi v dosud nezvyklé míře autenticity.
„Ženy z bloku 10. Lékařské pokusy v Osvětimi“ vycházejí v českém překladu v nakladatelství Euromedia Group-Ikar. Dne 4. června, 18 hod. bude mít Hans-Joachim Lang v Goethe-Institutu přednášku o své knize a rešerších, které jejímu vzniku předcházely.
Následnou diskusi s autorem, Janou Havlíkovou (Židovské muzeum v Praze) a Terezou Štěpkovou (Institut Terezínské iniciativy) bude moderovat Michal Frankl (Židovské muzeum v Praze).