Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Média

Nucené práce z doby třetí říše jsou opět aktuální? (Teplický deník)

 
 

Střední škola technická AGC a.s. se účastní českoněmeckého dějepisného projektu, do kterého vstoupila na podzim roku 2013. Nositelem myšlenky projektu pro žáky středních škol je berlínský spolek Projektgruppe "Zwangsarbeit" e. V, zastoupený panem Jacobem Venußem. Dalšími mezinárodními partnery jsou "Kulturstiftung des Bundes" (Spolková kulturní nadace), nadace "Erinnerung, Verantwortung und Zukunft", "Česko­německý fond budoucnosti" a nadace "Polsko­německé usmíření". 
Cílem žákovského projektu je pátrání za svědky minulosti, kteří v době druhé světové války a těsně před ní, v důsledku nedostatku pracovníků vlivem horečného zbrojení a hospodářské konjunktury nacistického Německa v rámci přípravy a realizace násilného přivlastňování českého pohraničí a následného vpádu do západní Evropy včetně napadení tehdejšího Sovětského svazu, byli z krizí zmítaných zemí převáženi do pohraničí i německého vnitrozemí, aby zde vykonávali nejrůznější práce ve prospěch třetí říše. Projekt si klade za cíl nastavit zrcadlo této době, rozlišit "oběti" a "pachatele" a připomenout dnešním mladým lidem temnou část historie prostřednictvím dosud žijících svědků. 
Dalším úkolem žáků je vypracovat dokument, jak se v Teplicích a okolí přistupuje k otázce nacistické minulosti a jak je dnes tato doba ukotvena ve veřejném povědomí obyvatel. Součástí práce, na které se spolupodílí třída IT2, je vyhledávání dosud žijících pamětníků a provést s nimi rozhovory o totálním nasazení, což není vůbec jednoduché. Přesto se nám podařilo postupně vyhledat a uspořádat malé interview se třemi pamětníky a přímými účastníky nucených prací. Z rozhovorů se žáci postupně dozvěděli informace, které v žádné učebnici dějepisu nenaleznou. V rámci sbíraných podkladů navštívili i pevnost v Terezíně a nyní v teplickém regionu hledají památky a pietní místa, které s touto dobou nějakým způsobem souvisí. Zpracovaná dokumentace o vzpomínkové kultuře a rozhovory s pamětníky budou součástí plánované výstavy na jaře 2014, pořádané ve městě Bückeburg s názvem "Bückeburg pod hákovým křížem – nucené nasazení ve venkovském prostředí". Této 3 denní výstavy by se mělo zúčastnit okolo 20 žáků z naší školy a v jejím průběhu se kromě jiného setkají se svými vrstevníky z německé střední školy, kteří pracují na podobném úkolu.

Autor: Tomáš Holomek, vedoucí projektu

Teplický deník

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti