Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Média

ČNFB: Předcházet xenofobii, antisemitismu a pravicovému extremismu

 
 

(Bad Alexandersbad) „Výchova k demokracii a prevence xenofobie, antisemitismu a pravicového extrémismu“ – tak zní nové „Téma roku“, které Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) vyhlašuje na období 2012/2013. Schválila je správní rada na svém úterním zasedání v příhraničním Bad Alexandersbadu. Projekty na „téma roku“ mohou být namísto do 50 procent celkových nákladů podpořeny až do 70 procent. ČNFB tím reaguje na růst společenského napětí v obou zemích.

„Se znepokojením sledujeme, že přibývají také méně nápadné formy intolerance, a že dochází k radikalizaci mládeže. Abychom tomuto trendu čelili, potřebujeme nové impulzy“, prohlásil český ředitel ČNFB Tomáš Jelínek na tiskovém setkání v evangelickém centru. Fond budoucnosti chce podporovat spolupráci a výměnu názorů mezi příslušnými experty a organizacemi, novými iniciativami i umělci a školami. „Násilí a extremismus jsou problémy, které přesahují hranice, zde je příkazem dne intenzivní německo-česká výměna“, dodává německý ředitel Joachim Bruss.

ČNFB vyzval již v roce 2011 při nepokojích v severních Čechách v souvislosti s romskou menšinou k tomu, aby byly rozvíjeny ideje, jak takovýmto jevům předcházet, a aby se k ČNFB podávaly žádosti o finanční pomoc.

Správní rada ČNFB na svém čtvrtletním zasedání schválila 14,4 milionů korun na 112 nových česko-německých partnerských projektů. Jak živoucí, konstruktivní a na budoucnost zaměřené jsou vztahy mezi lidmi obou zemí, ukazuje výběr ze schválených projektů:
 

Závažného problému se chtějí chopit partnerské školy Trautwein-Mittelschule Moosbach a základní škola Bělá nad Radbuzou: Prevence násilí a závislosti. V dubnu 2013 budou experti na prevenci a referenti německé a české policie spolupracovat s 20 žáky a učiteli z obou zemí. Vrcholně aktuální je toto téma právě s ohledem na rostoucí přeshraniční obchodování s drogou pervitinem. Spolupráci škol podpoří Fond budoucnosti částkou 4 000 €.

Český disident Ivan Kyncl (1953-2004) dosáhl mezinárodního věhlasu spektakulárními fotografiemi, které otiskoval mimo jiné magazín „Stern“. Státní pronásledování disidentů v Československu – to bylo Kynclovo téma. Výzkumné pracoviště Východní Evropa na Brémské univerzitě získalo před dvěma lety jeho uměleckou pozůstalost a vědecky ji zpracovává. Fond budoucnosti podpoří výstavu „Ivan Kyncl – rebel s kamerou“  částkou15 000 euro. Bude možno ji shlédnout v Brémách, v Brně a v Praze.

A další projekt dokládá, že se Českou republikou zaobírají také daleko na německém severu. Úřad péče o mládež Vechta se chopil tématu roku 2011/2013 „Podpora jazyka“ a plánuje desetidenní setkání německé mládeže se žáky gymnázia Havlíčkův Brod. Hravým způsobem se žáci budou učit němčinu a češtinu, současně představí svoji zemi a kulturu. Svoje zážitky budou prezentovat ve formě komiksů.

Jak může kámen způsobit pohoršení, to ukazuje český dokumentární film „Stone games“ (Hra o kámen). Pamětní deska v severočeském Novém Boru/Haida pro německé obyvatele, kteří tam po druhé světové válce byli mučeni a zavražděni, vynesla na povrch minulost a rozpoltila město. Odvážný film má být předveden německému a českému publiku, veřejné diskuse s pamětníky, historiky a filmaři se mají zabývat otázkami, které film nastoluje. Fond budoucnosti podpoří tuto diskursivní reflexi česko-německé minulosti téměř 120 000 Kč.

 Občanské sdružení Čmelák se zabývá koncepcemi environmentální výchovy. Cílem plánovaného projektu „Krajina – prostor pro výzkum a experiment“ je zavést badatelsky orientovanou výuku do základních a středních škol. „Čmelák“ bude na ambiciózním projektu spolupracovat s Ekologickým centrem Neukirch/Oberlausitz, Fond budoucnosti podpoří tuto koncepční práci s žáky částkou 19 000 euro.

Jak může působit divadlo, když chybějí slova – slova jazyka toho druhého – to ukazuje spolupráce Mörikeschule v Backnangu a pražské partnerské základní školy Kladská. 44 žáků se setká vždy na pět dní v České republice a v Německu, budou hrát, zpívat a společně nacvičovat vícejazyčnou divadelní hru, a to v češtině, němčině a angličtině. K vidění bude tento kus 16. října v pražském divadle Na Prádle.

Seznam všech právě schválených projektů naleznete zanedlouho na www.fondbudoucnosti.cz

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti