Tisková zpráva 4. dubna 2013
Více než 200 projektů obdrží finanční podporu
od Česko-německého fondu budoucnosti
Zvláštní podpora boje proti rasismu
a extremismu se dotýká citlivého místa naší doby
Za pomoci Česko-německého fondu budoucnost se bude v nadcházejících měsících realizovat 206 partnerských projektů z obou sousedních zemí. Správní rada fondu, ve které jsou paritně zastoupeni čeští i němečtí členové, rozhodla ve dnech 3. a 4. dubna v Praze, v sídle ministerstva zahraničí, o rozdělení celkem 27 900 000 Kč. Tyto prostředky jsou určeny ve prospěch přeshraniční spolupráce v oblastech, jako je věda a přeshraniční dialog, mládež a školy anebo také partnerství obcí či kultura. Pomohou tak upevňovat porozumění a kooperaci mezi Čechy a Němci. „Tématem ´Výchova k demokracii a prevence xenofobie, antisemitismu a rasismu´, které bylo vybráno jako naše těžiště pro rok 2013, jsme nadto dali impulz, který se dotýká citlivého místa naší doby,“ prohlásili po zasedání Kristina Larischová a Albrecht Schläger, předsedkyně a místopředseda správní rady fondu. Jen v prvním čtvrtletí bylo podáno 16 žádostí o tuto zvláštní podporu, jež může dosáhnout až 70 % celkových nákladů projektu.
Výběr z projektů schválených v prvním čtvrtletí:
„Proudění – Strömungen 2013“. Veřejné umělecké sympozium v severočeských Řehlovicích s následnou vernisáží, jehož se účastní zhruba 30 českých a německých umělců, se letos bude konat již popatnácté. Setkání umožňuje desetidenní intenzivní a tvořivou spolupráci umělců z obou zemí. Pohled zpátky, pohled kupředu, vytváření nové politické kultury – taková témata jsou na pořadu dne v jubilejním roce sympozia. Proudění – Strömungen, to je česko-německé spolužití, stmelené uměním, dějinami a politikou.
Kostnická a Ostravská univerzita opět zvou do Znojma studenty z Německa, České republiky a Rakouska, aby společně uspořádali „Letní školu německy a česky psané literatury“. V polovině června bude po 14 dnů na programu problematika zprostředkování literatury a překládání soudobých literárních děl z Německa a České republiky. Intenzita výuky a její výstupy přinesly své plody již v loňském roce. Zvláště inspirativní slibují být autorská čtení a diskuse s autory ze všech tří zemí. Letní škola nabízí studentům z literárního, kulturního i jazykového hlediska vzdělávací formát, který na mnoha univerzitách chybí.
Jednou z nejdůležitějších oblastí, do které směřuje podpora fondu, zůstává mládež a škola. V aktuálním čtvrtletí obdrží 76 projektů celkem 9,2 milionu Kč. Jeden z těchto projektů se odvíjí od postavy Ladova kocoura Mikeše, jehož příběh dojemně převyprávěl nedávno zesnulý Otfried Preußler. Jestliže dnes „Kocour Mikeš putuje kolem světa“, pak se jedná o více než 90 německých a českých žáků ve věku 8-12 let z Weißenbergu a Sokolova. Během společného týdne na škole v přírodě vytvoří muzikál o mluvícím kocourovi, pocvičí se ve vlastivědě a v přírodopise, absolvují německo-český jazykový kurz a vytvoří projektový slovník. Takže 20. dubna se ve Weißenbergu zvedne opona pro kocoura Mikeše!
Na síle hudby, jež spojuje, staví dva projekty mimořádné úrovně. Festivaly „Janáčkův máj“ a „Drážďanské hudební slavnosti“ si vepsaly do programu oratorium „Sen Gerontiův“ od Edwarda Elgara. Svádějí dohromady téměř 200 hudebníků Janáčkovy filharmonie z Ostravy a slavného drážďanského Kreuzchoru. Vyvrcholením práce jsou dva koncerty, v Ostravě a v Drážďanech. Slibují hudební požitek a intenzivní setkání, jehož společnou řečí bude nejenom hudba.
A když Bavorsko, Čechy a Sasko společně oslavují umění, je namístě název „Festival uprostřed Evropy“. Jedná se o největší česko-německou kulturní událost s množstvím koncertů na více než 60 místech po obou stranách hranice, doprovázených výstavami, workshopy, sympozii a letními kurzy. Záštitu přebírají spolková kancléřka Merkelová, premiér Nečas a předsedové bavorské a saské zemské vlády Seehofer a Tillich. Festival s dvaceti dvouletou tradicí se díky podpoře 110 000 euro řadí k největším projektům podporovaným Fondem budoucnosti.
Na rok 2013 vyhlásil Česko-německý fond budoucnosti tématem roku „Výchovu k demokracii a prevenci xenofobie, antisemitismu a rasismu“. V tomto rámci se ptá nadace Brücke/Most „Co je Ti recht?“ Osloveni jsou němečtí žáci přijíždějící s podporou pražské pobočky nadace, „Pragkontaktu“, do českého hlavního města; ročně jich je mezi dvěma a dvěma a půl tisíci. „Pragkontakt“ plánuje deset dvoustranných setkání, 20 diskusí s pamětníky holocaustu a 10 až 15 návštěv Terezína a Lidic. Čtyři tematické workshopy, které budou zpracovány k tématu boje proti rasismu a extremismu, budou zahrnuty do nabídky Pragkontaktu.