Díky Občanskému sdružení Gryspek se kralovické mumie dočkaly konzervace, došlo i na opravu rakví a rekonstrukci celé krypty.
Kralovice – Desítky lidí si v sobotu dopoledne nenechalo ujít zcela výjimečnou událost v kostele svatého Petra a Pavla v Kralovicích. Členům Občanského sdružení Gryspek (OS) se podařilo získat finanční prostředky pro kralovickou farnost na restaurování hrobky rodu Gryspeků a ta byla právě o víkendu slavnostně zpřístupněna veřejnosti. "Je to první krok v restaurování interiéru kostela," řekl na úvod významného okamžiku místopředseda OS Gryspek pro obnovu kostela sv. Petra a Pavla v Kralovicích Tomáš Soukup.
Návštěvníci nahlédli do krypty
Před dřevěnými padacími dveřmi, pod nimiž vede cihlové schodiště do podzemní klenuté krypty, postávali netrpěliví návštěvníci kostela, kteří si ostatky šlechtického rodu chtěli prohlédnout. V jedenácti zasklených rakvích odpočívají pozůstatky 14 dospělých jedinců a několika lidských torz.
Opravy přišly téměř na 423 tisíc korun
Uvedení hrobky do současného stavu si vyžádalo finance ve výši 422 216 korun. "Program rozvoje venkova pokryl dotaci ve výši 280 757 korun, město Kralovice přispělo 31 196 korun, kralovická farnost 29 953 korun a OS se podařilo získat 80 310 korun," vypočítal Soukup. Z těchto prostředků byla provedena výměna oken a dveří, sanace a oprava zdiva, oprava a vyčištění dlažby, nová elektroinstalace, osvětlení a vysoušeč. Mezi jednotlivými rakvemi už není možné, jako doposud, procházet, ale jsou odděleny od návštěvníků prosklenými dveřmi. Na konzervaci mumií a opravu rakví poskytli finanční prostředky ve výši 2 000 eur manželé Walter a Roman Griessenbeck z Bavorska, kteří jsou vzdálenými příbuznými kralovických Gryspeků. Jejich syn s manželkou se slavnostního okamžiku také účastnili.
Význam rodu Gryspeků
Místo věčného odpočinku Kryšpáků, jak se jim lidově říkalo, se nachází pod kaplí Nejsvětějšího srdce Páně kralovického kostela. Zakladatelem významného středoevropského šlechtického rodu byl Florián Gryspek, tajný rada tří prvních habsburských císařů na českém trůně. "Přestože zde Gryspekové působili necelých 100 let, pro Kralovice znamenali obrovský přínos. Díky Floriánu získaly roku 1547 statut města," vyzdvihla význam rodu Irena Bukačová, ředitelka Muzea a galerie severního Plzeňska v Mariánské Týnici.
Mezi prvními pohřbenými byl zřejmě roku 1588 Florián Gryspek, po jeho boku spočinula manželka Rosina a jejich děti, posledním uloženým byl roku 1623 Jan Jaroslav.
Kralovické mumie původně odpočívaly v cínových rakvích, které dal údajně opat Kryštof Tengler rozlít a cín z nich byl použit na píšťaly do varhan v plaském kostele. Od té doby ležely ostatky Gryspeků v dřevěných otevřených rakvích. Až roku 1890, kdy je rodina Metternichů umístila do nových rakví připomínající muzejní vitríny.
Pokračuje restaurování interiéru kostela
Sobotní zpřístupnění hrobky bylo pro letošní rok zároveň i poslední. "Zhruba za dva týdny začneme s restaurováním epitafu Floriána Gryspeka z roku 1593, který se nachází přímo nad schodištěm do krypty, dále stropních freseka výmalby stěn kaple, instalujeme nové osvětlení a v poslední fázi připravujeme expozici rodu Gryspeků. Pokud zajistíme dostatek finančních prostředků, práce by mohly být ukončeny koncem letošního roku, a mumie by tak mohly být opět přístupné v průběhu roku 2013," vysvětlil Tomáš Soukup s tím, že sdružení má pro letošní rok na restaurátorské práce potvrzenou dotaci z Českoněmeckého fondu budoucnosti ve výši 950 tisíc korun prostřednictvím místní akční skupiny Světovina bude čerpáno z Programu rozvoje venkova 471 960 korun, 10 000 eur přispěje rodina Griessenbeck a další peníze přislíbilo město Kralovice a samotné kralovické OS.