Žadatel:
Olga Černá
www.olgacerna.com
Partner projektu:
Notenspur-Förderverein e.V.
c/o Universität Leipzig
Grimmaische Str. 12
04109 Leipzig
J.B. Foerster a E. Schulhoff se stali politickými a kulturními prostředníky Čechů, Židů a Němců a jednali v evropských dimenzích už ve své době, kdy byla například pro řadu politiků Evropa pouze geografickým pojmem. Oba skladatele postihlo danými ideologiemi pokřivené posuzování jejich tvůrčího odkazu. Schulhoff nakonec zahynul v internačním táboře Wülzburg. Foerster žil a působil v Praze, Hamburku a ve Vídni mj. jako hudební kritik a zasloužil se o přiblížení hudby svým současníkům v jejím širším kontextu. Schulhoff se zasadil např. o propagaci děl svých vídeňských kolegů Schönberga a Berga.
Na životech obou protagonistů je tedy vidět, jak zásadně ovlivnilo německé prostředí nejen jejich vlastní tvorbu, nýbrž jakým tvůrčím způsobem oba dokázali překlenout i jazykovou bariéru vedlejších kultur. Hudebně vyjádřené emoce, zrcadlící se především v písních skladatelů, jsou výpovědí o provázanosti německé literatury s českou kulturou. Dokumentem zůstává i rozsáhlejší oboujazyčná programová brožura, obsahující všechny interpretované texty a navíc je opatřena obrazovou pramennou dokumentací spolu s dohledanými informacemi spojnic mezi skladateli a místy jejich působení. Stopy nás zavedou mj. do Lipska, kde bylo v roce 1887 založeno dnes již neexistující nakladatelství několika Foerstrových skladeb Otto-Junne Verlag. Ještě významnější roli sehrálo Lipsko v životě E. Schulhoffa. Studoval zde v letech 1907-10 na královské konzervatoři (dnes vysoké škole) u Maxe Regra a Roberta Teichmüllera. Ve 20.letech 20.stol. vystupoval pak v Lipsku v několika sólistických klavírních koncertech a natáčel pro tamější rozhlas. Motivem činnosti lipského partnera projektu (Notenspur) jsou právě historicky a umělecky související místa s životní provázaností osudů zvolených skladatelských protagonistů.
Autenticitu místa prohloubí i místní studenti, kteří po 100 letech v premiéře nastudovali Schulhoffův chorál „Bože, otevř´ mi své brány“. Den před vystoupením českých hudebníků v Lipsku proběhne ve foyer koncert studentů Vysoké školy s díly E. Schulhoffa a M. Regra.
Iniciátorkou dvojjazyčného projektu „Náladové obrázky / Stimmungsbilder“ je mezzosopranistka Olga Černá z Prahy, která věnuje svoji pozornost oživování děl zapomenutých autorů. Po jejím boku stanou houslistka Jana Vonášková-Nováková, klavírista Daniel Wiesner, recitátor Alfred Strejček a muzikoložka Vlasta Reittererová, která doprovodí český interpretační tým v průvodním slovu „K literární inspiraci v hudbě“.