Žadatel:
Památník národního písemnictví
Strahovské nádvoří 1/132
118 38 Praha 1 - Hradčany
www.pamatniknarodnihopisemnictvi.cz
Partner projektu:
Literaturhaus Berlin
Fasanenstraße 23
10719 Berlin-Charlottenburg
www.literaturhaus-berlin.de
Výstavní projekt pořádaný ve spolupráci Památníku národního písemnictví a Literárního domu v Berlíně představuje při příležitosti stého výročí autorova narození Hrabalův život a dráhu mimo jiné i s důrazem na středoevropskou problematiku. Tři charakteristiky v podtitulu výstavy: „spisovatel, Čech, Středoevropan“ vyznačují zároveň tři geografické prostory, do níž je zasazen její „příběh“.
Prvním představovaným prostorem je Libeň, místo „zrodu“ Hrabala – spisovatele. V autorových „libeňských“ letech začínají vycházet jeho první knihy a Hrabal na veřejnost zároveň vystupuje jako výrazný básník periferie, který ve svých textech postihuje i svět obyvatel této předměstské čtvrti. Druhý představovaný prostor, Čechy a Morava, je místem klíčovým pro autorův život a tvůrčí dráhu. Hrabal je spisovatelem, který do značné míry vyrostl v domácí literární tradici a jehož dílo nedlouho po prvních vydáních se značnou intenzitou v českém prostředí rezonovalo. Svými texty říká zároveň cosi podstatného o české kultuře a rozvíjí její podněty. Třetí prostor, střední Evropa, je místem širšího zakotvení Hrabalových textů. Sám autor reflektuje svou návaznost na specifickou kulturu a historický odkaz podunajské monarchie. Je si vědom i dějinných souvislostí Čech a německojazyčného prostoru, jedním z opakovaně se vynořujících témat jeho díla je soužití Čechů a Němců. Válečné a poválečné trauma se prostřednictvím osudů jeho ženy Elišky (přáteli zvané Pipsi) zapisuje i do jeho nejintimnějšího soukromého života. Střední Evropa, zejména recepce jeho díla v německojazyčných zemích, byla pak klíčovým prostředníkem na autorově cestě ke světovosti.
Slavnostní zahájení české verze výstavy proběhne 1. 4. 2014 v 18 hod. v Letohrádku Hvězda, německá výstava bude zahájena 20. 9. 2014 v prostorách Literárního domu v Berlíně.
Rozhovor s kurátorem Tomášem Pavlíčkem na Radio Praha (v němčině)