Žadatel:
Petr Mikšíček, ředitel
DoKrajin, z.s., Loučná č.e. 89,
Loučná pod Klínovcem
www.konigsmuhle.cz
Partner projektu:
Henning Niehus, direktor
Lichtfabrik, b.V.
Theather Strasse 40
Annaberg-Buchholz
Desáté, výroční, setkání v Králově mlýně proběhlo o víkendu 6. - 8. 8. 2021. Festival byl oslavou skvělého česko-německého organizátorského a uměleckého týmu, který již jednu celou dekádu věnuje svoji energii a čas tomuto výjimečnému místu. Připravili jsme tři dny plné umění, tvoření, přednášek, workshopů a zážitků v krásné horské přírodě. Přípravy festivalu od 1. 8 . 2021 byly ovlivněny nepřízní počasí, ale tým organizátorů vše včas stihl připravit, aby lidé i v mokré půdě mohli v bezpečí chodit, sedět a schovat se před nepřízní počasí. Podařilo se nám opět rozšířit zázemí festivalu v podobě Útulny, zázemí pro kapely a technického zázemí. Vše je zastřešené pomocí plechových šablon, což všichni i během festivalu velmi ocenili. Během festivalového víkendu nám ale počasí víceméně přálo. Páteční program zahájilo krásné odpolední slunce a krajinný rituál a zakončil jej energický hudební proud Vasilova Rubáše a česko-německé divadlo Fuga 89, věnující se tématu vývoje společnosti v ČR a SRN “nach der Wende”. V sobotu v krásném počasí proběhla většina denního programu. Ze svých knih četla Claudia Curth, v rámci landartové procházky prezentovali svá díla Kerstin a Andreas Stegemannovi, Franziska Agrawal a mnoho dalších českých landartistů. Pokřtili jsme dvě knihy, které jsme pro výroční setkání připravili - Příběh Königsmühle a Ne/vlastní domov. Obě knihy také podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Hlavní sponzor setkání také provozoval řezbářskou dílničku. Propršený večer roztančil na plné obrátky např. Looper Konrad Küchenmeister.
V neděli opět panovalo krásné počasí a vojska z 30leté války zahájila úspěšný program. Odpoledne jsme věnovali společné diskusi s Česko-německým fondem budoucnosti o největších současných překážkách ve spolupráci Čechů a Němců. Zahrála nám místní saská kapela FEI zpívající krušnohorským dialektem a celý večer zakončil koncert Lenky Dusilové. Na idylickou neděli navázalo pondělní uklízení, kdy se nám podařilo velice rychle vše uklidit. Od té doby údolí zdobí nová nádherná landartová díla. Z celého festivalu v průběhu září připravíme i dokumentární film.
Kvalita projektu spočívá na mnoha základech. Koná se již deset let, lidé se naučili na něj chodit, proto nemáme problém s návštěvností. Skupina dobrovolníků se stále rozrůstá a jsme proto schopni vytvářet lepší zázemí, program a atmosféru. Dále zdejší krajina je natolik uchvacující, že tím festival získává unikátní podobu a atmosféru. Landartová díla zajišťují místu dlouhodobou návštěvnost, která se stále zvyšuje. Máme podporu i dalších regionálních institucí, měst a krajů a proto jsme schopni získat i dostatečné množství finančních prostředků na realizaci. Celou úspěšnou dekádu landart festivalu dokumentuje kniha Příběh Königsmühle.
Výpověď Petr Mikšíček:
“Energie lidí, kteří festival připravují je tak nádherná, že projekt není možné po deseti letech ukončit, jak jsem si myslel. Z jejího přebytku vzniká v údolí každý rok větší a větší zázemí pro poutníky, nová přátelství, lásky. Všichni jsme se shodli, že my všichni v Königsmühle jsme rodina a tu není možné ukončit. Ta prostě je a bude a příbuzní se musí pravidelně potkávat :-)"
Výpověď Zuzana Fišerová:
“Land art festival v Konigsmuhle je pro mě vždy takový pohled do jiné dimenze...jako nakouknout oknem do jiného světa, kde je vše v pořádku.”
Výpověď Jiří Kumhera:
“Jak už jsem říkal. Königsmühle včetně festivalu je pro mě taková power banka.”
Výpověď Petr Dobrovolný:
“Údolí je pomníkem důležité části naší historie. Festival je oslavou normálnosti, kdy lidé z obou stran hranice žili spolu, ne vedle sebe.”
Výpověď Zuzana Černíková:
"V česko-německém tématu zázračný ostrůvek pozitivní energie. Léčivý prostor pro všechny sudetské bytosti."