Sobota 25. května se v Plzni uskutečnila česko-německá sousedská slavnost dasFest, která poukázala na důležitost sousedství v Evropě. Akce se konala ve stejný den, kdy se v Plzni uskutečnil již tradiční Evropský den sousedů. Ten díky ní zcela po právu získal další, mezinárodní rovinu: obyvatelé Plzně a Plzeňského kraje jsou totiž ve svých sousedských aktivitách s Německem nesmírně aktivní a činorodí. Podobně jako v roce 2018, kdy Česko-německý fond budoucnosti oslavil na pražském Mánesově mostě dvacet let své existence, se tak i plzeňský Sadový okruh stal symbolem téměř jedenácti tisíců úspěšně realizovaných česko-německých projektů.
Projekty a organizace, které jsou aktivní v česko-německých vztazích a jejichž činnost Fond budoucnosti podporuje, se staly základem programu celé slavnosti.
V komiksovém workshopu, připraveném Galerií Klatovy Klenová, si mohli návštěvníci akce spolu s českou umělkyní Barborou Šalamounovou a jejím německým kolegou Paulem Rietzlem vyzkoušet, jak vzniká komiks. Skláři z Nového Boru předvedli, jak se fouká sklo a nechali „si fouknout“ i těm, kteří se ve sklářské dílně zastavili. Prezentace Archeoparku Bärnau – Tachov byla nepřehlédnutelná: v jejich workshopu historických řemesel si mohli zvídavci vyzkoušet, jak se ve středověku otesával trám, ale také si z hlíny vyrobit svou vlastní „pravěkou“ sošku. Organizace Knoflík si připravila digitální dílnu a Centrum Bavaria Bohemia zase nejrůznorodější aktivity, umožňující seznámit se s jazykem sousední země. Pekaři z Labské školy v Pardubicích připravili vynikající perníky a na místě je nazdobili, kreativci z DEPO2015 předváděli, že vyrobit si doma letadlo je vlastně úplně jednoduché. Čtrnáct dalších organizací z Česka i Německa představilo ostatním svou činnost v rámci tzv. marketu.
Celý prostor areálu oživovaly nejrůznorodější pouliční aktivity – ať už šlo o umělce na chůdách (Long Vehile Circus), tanečníky a performery (Moving Orchestra) nebo tzv. slepé graffiti Stefana Schwarzera. Na své si přišly děti: divadlo pro ně připravilo Studio Damúza i Divadlo Continuo, cirkusové umění děti ze ZŠ a MŠ Kařez, sportovní aktivity hasiči z Nýřan a Zeulenrody-Triebes, česko-německá školka Junikorn nebo házenkářky z DHC Plzeň. Jejich rodiče (a další dospělí) měli při třech diskusích příležitost dozvědět se něco více o česko-německých sousedských aktivitách, o změnách vnímání česko-německé hranice a také o Fondu budoucnosti samotném. Mladší i starší zaujalo představení skupiny čojč, kterým se podařilo zhmotnit pro mnohé jinak velmi abstraktní potřebu ochrany naších soukromých informací ve virtuálním světě.
Jednou z největších atrakcí celého dne byla bezpochyby soutěž ve válení balíků slámy. Do Plzně se dokutálela z berlínského Rixdorfu, kde má svou několikasetletou tradici – u jejichž kořenů stojí do Berlína přišedší pobělohorští exulanti z českých zemí. Do plzeňského česko-německého šampionátu ve válení slámy se zapojilo celkem 14 česko-německých týmů. Jejich úkolem bylo nejen doválet dvousetkilový balík slámy v co nejrychlejším čase do cíle, ale také nezapomenout při tom pobavit publikum. Všechny týmy bojovaly statečně, nejlépe si však vedli skauti z plzeňského střediska Ichtys. Dění na „slámě“ kouzelným způsobem obohatilo také akrobatické vystoupení souboru V.O.S.A.
Atmosféru plzeňské slavnosti dotvářely tzv. štrásnfesty. Spolky z Berlína, Drážďan, Krušných hor, Brém i Bavorska svým originálním a nenapodobitelným způsobem účastníkům dasFestu zprostředkovaly, jak vypadají sousedské slavnosti u nich doma. Někde se vyhrávalo na harmoniku nebo na kytaru, jinde předčítalo, o kousek dále vrhalo půllitrem, žonglovalo, hrály se šachy nebo opravovala kola – co všechno by se sousedy bavilo dělat vás?
Velkému zájmu návštěvníků se těšil také hudební program: Odstartoval již krátce po poledni a trval až do večerních hodin, kdy přišla na řadu vystoupení hudebních headlinerů z České republiky a Německa: veselé formace Mydy Rabycad s frontmankou Žofií Dařbujánovou a německé královny electro swingu Alice Francis. Kromě nich hudební program nabídl i další zajímavé interprety: oblíbenou kapelu Slza, domácí plzeňské indie folkové duo Teepee a německou sourozeneckou dvojici Hundreds.
Prostřednictvím informačního a kontaktního setkání nakonec Česko-německý fond budoucnosti chtěl inspirovat české a německé aktéry z příhraničních oblastí ke spolupráci a podpořit je při hledání projektového partnera.
Sousedskou slavnost dasFest uspořádal Česko-německý fond budoucnosti ve spolupráci s agenturou Ostrovy s.r.o. a plzeňskou kreativní zónou DEPO2015. Akce vznikla také za podpory Města Plzeň a Plzeňského kraje. Děkujeme všem, kteří se do její přípravy a realizace zapojili.
www.dasfest.cz