Žadatel:
Pragkontakt, z.s.
Neklanova 120/18
12800 Praha 2
Partner projektu:
Koordinierungszentrum Deutsch-Tschechischer Jugendaustausch – Tandem
Maximilianstraße 7
93047 Regensburg
Spolek Pragkontak propojil na jeden týden studentky z pražského gymnázia Na Pražačce s jejich vrstevníky z německého gymnázia v Delbrücku nedaleko Paderbornu. Toto „Sametové setkání“ vypuklo několik dní před oslavami Dne boje za svobodu a demokracii, tedy před výročím „Sametové revoluce“, která před 29 lety vedla k pádu komunistického režimu v Československu. Studenti obou gymnázií se měli do těchto oslav zapojit poněkud nekonvenčním způsobem, totiž jako účastníci satirického karnevalového průvodu pod názvem Sametové posvícení, který v pražských ulicích pořádá už osmým rokem Iniciativa Fór_um. Ta chce ukázat, že slavit se dá i zábavněji a smysluplněji, než kladením věnců a zapalováním svíček. Sametového posvícení se zpravidla účastní různé spolky, iniciativy či školy, které satirickým a kreativním způsobem kritizují aktuální společenské problémy. Jako prostředek jim k tomu slouží masky.
Studenti z Prahy a Delbrücku dali svému tématu název V zajetí ideálu krásy. Na jednodenních přípravných workshopech, které se konaly na obou školách na konci září, se shodli na tom, že jim vadí, jak jim sociální média vnucují, jak mají vypadat. Postupně vytvořili koncept karnevalové prezentace: Jejich výjevu vévodila obří Barbína jako symbol vnucovaného ideálu krásy, studenti sami se pak proměnili v mobily, z kterých na kolemjdoucí vyskakovaly botoxové rty, dlouhé řasy či štíhlé boky nemilosrdně hodnocené odpovídajícím počtem lajků a srdíček.
Společná výroba masek v prostorech Kampusu Hybernská pod vedením výtvarníka Gilberta Contiho pak patřila k nejlépe hodnoceným bodům celého programu, který doplňoval ještě bubenický workshop a prohlídka města po místech spojených se Sametovou revolucí a s každodenním životem v době komunismu. Největším zážitkem byl pro studenty ale zcela jistě samotný průvod masek na 17. listopadu, kterým pobavili stovky přihlížejících. „Když si člověk prohlédne fotky, musí mu být jasné, že naši žáci prožili nádherný týden,“ píše Andrea Simon, učitelka německého jazyka a výtvarné výchovy na Gymnáziu Delbrück.
foto: Jan Hromádko/ Andrea Simon