Žadatel:
OIKOYMENH
Hennerova 223, 150 00 Praha 5
www.oikoymenh.cz
Publikace sestává ze šestnácti sešitů v kazetě. Na obálkách jsou výřezy z obrazového cyklu Birkenau Gerharda Richtera. Texty shromáždil ve Švýcarsku Ivan Lefkovits. Soubor vyšel německy roku 2016 v nakladatelství Suhrkamp. Český překlad vydalo nakladateství OIKOYMENH ve spolupráci s Filosofickým ústavem AV ČR za podpory Česko-německého fondu budoucnosti, Goethe-Institutu a Ministerstva kulrury ČR. Přeložily Jana Zoubková, Věra Zemanová, Pavla Plachá a Jana Mojžíšková, odpovědný redaktor Ivan Chvatík.
V patnácti brožurách jsou zachyceny osudy čtyř žen a třinácti mužů z Československa, Polska, Maďarska a Německa, kteří se rozhodli ve zralém věku podat vzpomínky na své tragické dětství.
V šestnáctém svazeku jsou shrnuty okolnosti vzniku projektu, komentovány obrazy Gerharda Richtera a Gert Weisskirchen rozebírá problematiku holokaustu z německé perspektivy. Ivan Lefkovits shrnuje smysl publikace takto:
„Holokaust v postkomunistické společnosti je v převážné většině chápán jako jedna z mnoha tragických událostí, které poznamenaly dějiny lidstva. V protikladu k pojímání holokaustu jako ‚jedné z mnoha událostí‘ měli bychom procítit, že šlo o něco ‚singulárně‘ odlišného od všeho, co lidstvo zažilo, a tuto jedinečnost vstřebat do svého nitra jako varování pro celé lidstvo“.
Publikace byla prezentována v Goethe-Institutu v Praze dne 26. září 2017 za přítomnosti J. Schlesingerové. H. Lebovičové, E. Brennerové, manželek pozůstalých po nedávno zemřelých pamětnících, Michala Arenda, syna jednoho z nich, a bývalého poslance německého spolkového sněmu Gerta Weisskirchena.
RECENZE viz Jiří Flaišman, Svědectví těch, kdo přežili. Publikováno 12. října 2017 v časopise KANON <http://i-kanon.cz/2017/10/12/svedectvi-tech-kdo-prezili/>