Žadatel:
Staatliche Kunstsammlungen Dresden
Residenzschloss / Taschenberg 2
01067 Dresden
www.skd.museum
Partner projektu:
Národní galerie v Praze
Staroměstské nám. 12,
110 15 Praha 1
www.ngprague.cz
Národní galerie v Praze a Státní umělecké sbírky Drážďany oslavily svou novou spolupráci kulturním programem na železniční trati mezi Prahou a Drážďanami. Během čtyř zimních víkendů využili umělci z České republiky a Německa vlaky Eurocity Českých drah a Deutsche Bahn mezi Prahou a Drážďanami jako mobilní jeviště. Vlak kultury Praha–Dresden // Dresden–Praha vyjel dvakrát z Drážďan do Prahy a dvakrát z Prahy do Drážďan.
Pro zahájení projektu se podařilo získat básníka Durse Grünbeina, který se 4. 11. vydal z Drážďan do Prahy a po cestě četl ze své nové sbírky „Zündkerzen“ a autobiografické knihy „Léta v Zoo“. Zatímco venku za oknem se míhalo Labe, Saské Švýcarsko, Vltava, louky a pole, uvnitř vládla příjemná atmosféra. Básníkův návrh, že by měl vlak pokračovat až do Budapešti, by v daném okamžiku každý z cestujících rád přijal.
Dne 1. 12. byla hostem Vlaku kultury z Drážďan do Prahy zpěvačka, textařka, herečka a kreslířka Anna Mateur. Během jízdy vytvořila kresby jako „Orakelmateur“ a vykládala cestujícím tarotové karty, aby s nimi společně nahlédla do budoucnosti. V intimní atmosféře se cestující přesunuli blíže k umělkyni a společně se velmi nasmáli.
Již druhý den, 2. 12., doprovázela vlak z Prahy do Drážďan česká výtvarnice Kateřina Šedá. Speciálně pro tuto jízdu navrhla svůj nový sociální projekt. Její tým převlečený za anděly, Mikuláše a čerty se vydal skrz celý vlak a odměňoval cestující, pokud vyznali někomu lásku, omluvili se za něco, nebo se k něčemu přiznali. O získanou odměnu se pak museli podělit s neznámým spolucestujícím ve vlaku.
Dne 9. 12. četli na trase z Prahy do Drážďan čeští autoři, Jakuba Katalpa a David Zábranský, ze svých nových románů (Doupě Jakuby Katalpy a Za Alpami Davida Zábranského). Přestože jízda byla zhruba o hodinu prodloužena kvůli problémům na železnici, posluchače to neodradilo. Pokračovalo se ve čtení a příjemné diskuzi s oběma autory.
Po absolvovaných jízdách měli cestující možnost navštívit muzea Státních uměleckých sbírek Drážďany a budovy Národní galerie v Praze. Mnoho cestujících se přiznalo, že se jednalo o jejich první návštěvu příslušné sbírky – ovšem rozhodně ne poslední.
Jízdy Vlaku kultury byly intenzivním zážitkem jak pro umělce, tak pro diváky. Mobilní jeviště, které se přesouvá v čase a prostoru a nakonec dospívá do jiného města – právě díky němu je projekt tak výjimečný. Zároveň je vlak přejíždící hladce hranice mezi oběma zeměmi symbolem porozumění mezi Německem a Českou republikou.
ohlas v mediích (výběr):
https://magazin.aktualne.cz/kultura/reportaz-za-priznani-vino-socialni-architektka-katerina-seda/r~13661ff2d90711e7ad1e0cc47ab5f122/
https://art.ihned.cz/umeni/c1-65977540-katerina-seda-vlak-praha-drazdany-narodni-galerie?utm_source=mediafed&utm_medium=rss&utm_campaign=mediafed#
https://cestovani.lidovky.cz/katerina-seda-seznamovala-pomoci-hry-cestujici-ve-vlaku-p2z-/aktuality.aspx?c=A171202_203515_aktuality_ele
https://www.facebook.com/skd.museum/videos/1552691291451004/
© Národní galerie v Praze, Foto: Helena Fikerová