Žadatel:
Západočeská galerie v Plzni, příspěvková organizace
Pražská 13
301 00 Plzeň
www.zpc-galerie.cz
Partner projektu:
Kunstforum Ostdeutsche Galerie Regensburg
Dr.-Johann-Maier-Straße 5
93049 Regensburg
Západočeská galerie v Plzni, výstavní síň Masné krámy, Pražská 18, Plzeň 28. 1. – 6. 4. 2015.
Mnichov získal v druhé polovině 19. století pověst jednoho z hlavních evropských uměleckých center. Recepce mnichovského umění v Čechách, na Moravě a ve Slezsku probíhala různými formami, od školení mladých umělců přes jeho reflexi v dobových českých periodikách až po vzájemnou spolupráci mezi mnichovským a pražským Kunstvereinem (Krasoumnou jednotou), která vedla k oboustrannému zastoupení umělců na pravidelných výročních výstavách.
Časové vymezení od roku 1870 do roku 1918 zahrnuje období od slavné éry mnichovské školy až po konec první světové války, která změnila mapu světa, včetně jeho dosavadních kulturních center.
Pokud jde o výběr umělců na této výstavě, patří mezi ně jak uznávaní představitelé uměleckého Mnichova, např. Franz von Lenbach, Wilhelm Leibl, Franz von Stuck či avantgardisté ze skupiny Der Blaue Reiter, tak umělci ze zemí Koruny české německého i českého mateřského jazyka, kteří prošli bavorskou metropolí jako místem svého uměleckého školení. Někteří z nich se tu natrvalo usadili a starali se o kontakty mezi svou původní a novou vlastí, jako např. Gabriel von Max a Adolf Hölzel. Mezi umělci českého původu vynikli nejdelším bavorským pobytem a působením František Bohumil Doubek, František Ondrúšek, Ludvík Kuba a Jan Autengruber.