Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

Tisková zpráva, 5. září 2014

Zahájení rozsáhlého doprovodného programu

k mezinárodní výstavě o nucené práci

 

(Praha) „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka“ – tak zní název mezinárodní výstavy, která je v současné době k vidění v Královském letohrádku na Pražském hradě. Ve čtvrtek zahájily Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) a obecně prospěšná společnost Živá paměť v Královském letohrádku rozsáhlý program, který bude výstavu doprovázet až do 31. října.

Historikové ve svých přednáškách popisují, jak „systém nucené práce“ v Protektorátu Čechy a Morava postupně vtahoval jeho obyvatelstvo do válečné mašinerie a nešetřil přitom ani mladých ani starých. Poslední pamětníci hovoří mimo jiné o chlapcích a dívkách školního věku, kteří byli vytrženi ze svého všedního života a rodinného prostředí a stali se skutečnými otroky. V komentovaných filmových představeních odborníci odhalují perfidní nacistickou propagandu, která měla zatajit pravdu o násilném odvlečení a vykořisťování celkem 20 miliónů mužů, žen a dětí.

Tento dlouho připravovaný doprovodný program umožňuje nejen hluboký vhled do specifických aspektů gigantického systému bezpráví, ale nabízí také šanci ještě jednou naslouchat těm, o jejichž osudech výstava vypráví především, totiž bývalým nuceně nasazeným. Jsou jedněmi z mála ještě žijících svědků, co toto bezpráví zažili na vlastní kůži a mohou o tom podat své svědectví. Za to, že tak činí, jim patří naše úcta a díky“, uvedl český ředitel ČNFB Tomáš Jelínek ve svém úvodním projevu k zahájení doprovodného programu.

Doprovodný program byl zahájen hned ve čtvrtek diskuzí ke stále ještě aktuálnímu tématu odškodňování obětí nacismu. V České republice převzal v této oblasti klíčovou roli právě ČNFB spolu s Nadací EVZ. Jiří Šitler, velvyslanec v Rumunsku a někdejší hlavní český vyjednavač pro otázky odškodnění, Günter Saathoff, člen představenstva Nadace EVZ a Constantin Goschler, profesor soudobých dějin na univerzitě v Bochumi společně s Tomášem Jelínkem diskutovali, jak lze hodnotit odškodňování s odstupem více než deseti let, jaký význam mělo pro německou společnost, ale také pro samotné oběti, a nakolik zůstává nadále otevřenou kapitolou.

Ztracená léta života obětí nemohla a nemohou být ´kompenzována´ žádným, ať už jakkoli vysokým odškodněním. Právě to nás zavazuje k tomu, uchovat vzpomínky na bezpráví a přispět k tomu, aby bylo těmto lidem umožněno důstojné stáří“, prohlásil na závěr člen představenstva EVZ Günter Saathoff.

Další informace o výstavě a doprovodném programu na:

www.nucena-prace.cz.

 

Kontakt:

Filip Šebek, Nadace Forum 2000, filip.sebek@forum2000.cz Tel: +420 776 160 952

Christian Rühmkorf, Deutsch-Tschechischer Zukunftsfonds, cruehmkorf@gmail.com Tel: +420 731323271

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti