Tisková zpráva, 1. dubna 2015
Téma roku „Hranice spojuje!“ vzbudilo velký zájem
(Praha) Celkem 203 nových partnerských projektů za 25,3 milionu korun získalo podporu na úterním a středečním pražském zasedání správní rady Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB). Schválené finanční prostředky zamíří na projekty z nejrůznějších oblastí česko-německé spolupráce – od kultury přes mládež až po odborné konference či publikace.
V rámci tématu roku s názvem „Hranice spojuje!“ Fond podpoří 18 projektů ve výši 2,3 milionu korun. „Jsme rádi, že naše nové téma roku vzbudilo velký ohlas. Občas se zapomíná, že společné aktivity Čechů a Němců v pohraničí stále nejsou všude tak úplně samozřejmé. Přitom právě iniciativy, které umožňují lidem žijícím podél hranice lépe se poznat či řešit společné problémy, tvoří jeden z pilířů našich dobrých vztahů,“ říká Kristina Larischová, která byla v rámci pravidelného střídání mezi českou a německou stranou zvolena předsedkyní správní rady. Její německý předchůdce Albrecht Schläger se pak nově ujal funkce místopředsedy. Finančně podpořen v oblasti tématu roku bude například projekt, který žákům základních škol z hornofalckého Schönsee a Poběžovic v Plzeňském kraji umožní „vydat se do pohádky“. Tedy společně nastudovat a na hranicích sehrát divadelní představení o Sněhurce.
Výběr podpořených projektů:
Festival
Klasická hudba, jazz, klezmer, výtvarné umění, literatura nebo umělecké dílny. I letos bude česko-německé pohraničí žít pozoruhodnou kulturní přehlídkou. Festival uprostřed Evropy – Mitte Europa spojuje nejen nejrůznější hudební žánry, ale také další umělecké formy. Do již 24. ročníku festivalu se zapojí na 60 měst z Česka, Saska a Bavorska. ČNFB akci podpoří částkou 110 000 eur.
Školní divadelní představení
Města Schönsee a Poběžovice (Ronsperg) pojí letité partnerství. Jde o spolupráci, která začíná již „ve školních lavicích“. V květnu se na česko-bavorské hranici na vrchu Eulenberg v obci Friedrichshäng u Schönsee uskuteční pozoruhodné školní představení. Žáci ze Schönsee a Poběžovic sehrají dvojjazyčnou verzi pohádky o Sněhurce. Projekt velmi dobře naplňuje cíle letošního tématu roku ČNFB. Nejenže se lépe poznají a své jazykové znalosti vylepší samotní žáci, ale díky nim i jejich rodiče a ostatní obyvatelé obou obcí. Fond na akci vyčlení 2500 eur.
Koncert v Terezíně
Letošní rok se nese ve znamení připomínky 70. výročí konce druhé světové války a osvobození od nacismu. V Terezíně se v rámci uctění památky obětí uskuteční koncert, na kterém zazní díla Johannese Brahmse, Ericha Wolfganga Korngolda a také Hanse Krásy. Právě posledně zmíněný pražský židovský skladatel a autor opery Brundibár byl vězněn v Terezíně a zemřel v Osvětimi. Česko-německý fond budoucnosti na koncertní projekt s názvem Memento vyčlení 10 000 eur.
Dokumentární film
Jak vlastně do našeho regionu Němci přišli? Tak zní jedna z otázek, kterou si klade chystaný dokumentární film o soužití českých, německých a židovských obyvatel Žatecka. Snímek představí česko-německou historii Žatce a okolí od počátků jeho osídlování až po dnešek. Jednotlivé historické události budou komentovat renomovaní čeští a němečtí historici. Svůj pohled na nedávnou historii Žatecka nabídnou i její přímí účastníci. Fond budoucnosti projekt Filmstudio Sirius GbR podpoří částkou 8000 eur.
Sportovní setkání nevidomých
Nejen si zasportovat, ale hlavně více poznat kulturu druhé země. Tímto heslem by se dala shrnout pokračující spolupráce dvou futsalových týmů, v nichž hrají nevidomí sportovci. Avoy MU Brno a FC St. Pauli Hamburg von 1910 e.V. uspořádají dvě společná pětidenní soustředění. První se uskuteční v Hamburku, druhé v Bučovicích. Hráči tak budou mít příležitost vylepšit si znalost cizích jazyků. Již v minulosti díky této spolupráci vznikl speciální česko-německý slovník futsalu pro nevidomé. ČNFB na tento projekt přispěje částkou 80 000 korun.
Filmové partnerství měst
Česká herečka Anny Ondráková či Anny Ondra se v meziválečné době v Německu i jinde ve světě stala velkou hvězdou. Partnerské instituce CineGraph – Hamburgisches Centrum für Filmforschung e.V. a Národní filmový archiv (NFA) obohatí oslavy 25. výročí partnerství mezi Prahou a Hamburkem o projekce historických filmů. Diváci v Praze budou moci zhlédnout kupříkladu unikátní snímek z roku 1921 s názvem „Příchozí z temnot“, právě s Anny Ondra. Seznámit se také budou moci s hamburskou filmařskou školou 60. let. V Hamburku se zase bude promítat snímek Hannse Zischlera z roku 2002 s názvem „Kafka jde do kina“. Fond budoucnosti na tento projekt věnuje 4000 eur.
Publikace
Vědecká knihovna v Liberci dlouhodobě publikuje texty německy píšících autorů, kteří v 19. a 20. století působili v severočeském regionu. Nyní na řadu přichází publikace zaměřená na Českolipsko. Cílem předloženého projektu je souhrnné vydání vybraných reprezentativních ukázek z děl německých předválečných autorů narozených nebo publikujících na Českolipsku, a to oboujazyčně – jak v českém překladu, tak i v původním, německém znění. Celkem se jedná o více než 30 ukázek, včetně básní, prozaických textů a dramatu. Sbírku „Ploučnické květy – antologie německy píšících autorů z Českolipska“ Fond budoucnosti podpoří částkou 80 000 korun.
Komiksové sympozium
Komiks v dnešní době letí a již není vnímán jako pokleslý či odpočinkový žánr. Galerie Klatovy (Klattau) připravila pozoruhodný projekt, jehož cílem je uspořádat dvoutýdenní sympozium pro české a německé tvůrce s následnou výstavou v Klenové (Klenau) a v Schönsee. Tématem je poválečné pohraničí či přesněji fenomén převaděčství a pašeráctví. Fond na česko-německé komiksové sympozium s názvem „Superhrdinové východního bloku“ přispěje 130 000 korun.
Kontakt:
Petr Janoušek
Mail: petr.janousek@fb.cz
GSM: +420 724 808 175
Tel: +420 283 850 512