Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

Tisková zpráva

1. října 2014

Saský předseda vlády Tillich navštívil na Pražském hradě

výstavu o nucené práci v nacistické éře

 

Praha. Během svého pobytu v Praze navštívil saský předseda vlády Stanislaw Tillich ve středu, 1. 10. 2014, mezinárodní putovní výstavu „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka“, která je v současné době instalována v Královském letohrádku na Pražském hradě. Delegaci tvořili mimo jiné Ivo Losman, zástupce ředitele Odboru států střední Evropy Ministerstva zahraničních věcí České republiky, Jiří Kuděla, generální konzul České republiky v Drážďanech, a zástupci svobodného státu Sasko. Rikola-Gunnar Lüttgenau, zatupující ředitel Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora a současně kurátor výstavy, společně s ředitelem Česko-německého fondu budoucnosti Tomášem Jelínkem informovali o jejím vzniku, koncepci a obsahu. Putovní výstavu vytvořila Nadace památníků a její vznik iniciovala a financovala Nadace „Připomínka, odpovědnost a budoucnost“ (EVZ). Pořadatelem na české straně je Správa pražského hradu za podpory Česko-německého fondu budoucnosti.

Při prohlídce výstavy Saský ministerský předseda Tillich poznamenal: „Je důležité, že máme výstavy jako je tato. Upozorňují nás totiž na to, jaké lidské utrpení mohou vyvolat diktatury, války a nesvoboda a její důsledky jako je například nucená práce. Když dnes toto utrpení připomínáme, připomínáme si také opět, že se musíme zasazovat neustále o svobodu, demokracii a mír.“

„Nucená práce za dob nacistického Německa byla zločinem, jenž se dotknul celé Evropy,“ řekl Rikola-Gunnar Lüttgenau, zastupující ředitel Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora a kurátor výstavy. „Cílem výstavy je učinit tuto zkušenost, jdoucí napříč státy, živým jádrem evropské paměti. O to více nás těší, že předseda saské vlády Tillich ocenil prezentaci na Pražském hradě, kterou společně realizovali čeští a němečtí partneři.“

Výstava „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka“ bude v Královském letohrádku na Pražském hradě k vidění až do 31. 10. 2014. Paralelně k výstavě společně připravili partneři akce, Česko-německý fond budoucnosti, obecně prospěšná společnost Živá paměť, Forum 2000, Nadace „Připomínka, odpovědnost a budoucnost“ (EVZ) a Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora, bohatý a rozmanitý doprovodný program. Ten nabízí besedy s pamětníky, diskuze s odborníky na téma nucené práce, filmové projekce, kulturní akce a vzdělávací programy pro školy. „Jedním z cílů Česko-německého fondu budoucnosti je představení tohoto komplexního a stále ještě vysoce aktuálního tématu především mladší generaci,“ uvedl jeho ředitel Tomáš Jelínek.

Do německé říše a na okupovaná území bylo odvlečeno více než 20 milionů mužů, žen a dětí z celé Evropy, kteří tam coby „zahraniční dělníci“, váleční zajatci či vězňové koncentračních táborů vykonávali nucenou práci, mezi nimi až 600 000 Čechů. Putovní výstava „Nucená práce. Němci, nuceně nasazení a válka“ poprvé uceleně představuje historii nucené práce v éře nacistického Německa a její důsledky po roce 1945. Praha je po Moskvě a Varšavě třetí zahraniční zastávkou výstavy.

Čestný patronát nad výstavou převzal prezident České republiky Miloš Zeman a prezident Spolkové republiky Německo Joachim Gauck.

Další informace o výstavě naleznete na internetových stránkách: http://www.nucena-prace.cz

 

Fotografie v tiskové kvalitě jsou dostupné od 15.00 hodin pod následujícím odkazem:

http://www.stiftung-evz.de/service/download/

 

Kontakt:

Nadace památníků Buchenwald a Mittelbau-Dora: Dr. Philipp Neumann-Thein, pneumann@buchenwald.de, +49 (0)3643 430156

Nadace „Připomínka, odpovědnost a budoucnost“ (EVZ): Dietrich Wolf Fenner, fenner@stiftung-evz.de, +49 (0)30 25929776

Česko-Německý fond budoucnosti (ČNFB): Šarka Jarská, jarska@zivapamet.cz, +420 607 655 761

Nadace Forum 2000: Veronika Losmanová, Veronika.Losmanova@forum2000.cz,

+420 728 637 968

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti