Před osmnácti lety se na hraničním přechodu u Lubů sešlo pár obyvatel z obou států, aby se poznali. Komorní akce přerostla v Hraniční slavnosti, které pravidelně již navštěvuje okolo tisíce návštěvníků. Oblíbenou akci pořádají města Luby a německý Erlbach. Každoročně se jí zúčastní lidé z širokého okolí.
„My jsme poprvé přijeli kvůli známým a od té doby jsme zde popáté," řekla Marcela Svobodová z Kraslic, jedna z návštěvnic. „Hlavně děti se hned na začátku prázdnin ptají, kdy pojedeme zase do Lubů," smála se. A nejsou jediní, kdo sem jezdí rád. „Každý rok se těším víc a víc," řekl starosta Erlbachu Klaus Herold. „Hraniční slavnosti jsou neodmyslitelnou součástí roku. Lidé okolo vědí, že je zbytečné v tomto termínu pořádat jiné akce," smál se.
A jak vlastně slavnosti vznikly?
„Po roce 1989 se lidi začali na místní hranici u závory setkávat a oťukávat se," popisoval Jan Kreuzinger, bývalý starosta Lubů, který u zrodu akce stál. Další rok přichystal jeden z německých spolků občerstvení, a tak se Češi nechtěli nechat zahanbit a pohoštění při dalším setkání oplatili. Postupně se přidala také muzika a naprosto spontánně tak vznikly Hraniční slavnosti, které se tento víkend konaly již poosmnácté. „Samozřejmě mě těší, že z tak skromných začátků vznikla tak oblíbená akce," odpověděl bývalý starosta. Od roku 2004 navíc patří ke slavnostem výstava historických traktorů. Letos také vypustilo Sdružení chovatelů poštovních holubů z Karlovarského kraje a Vogtlandu holuby jako poděkování starostům Lubů a Erlbachu, kteří nad jejich sdružením převzali záštitu. (...)
18. Hraniční slavnosti byly spolufinancovány z Česko-německého fondu budoucnosti na české straně a Programu pro podporu meziregionální a přeshraniční spolupráce a evropské myšlenky na německé straně.
Autor: Václava Simeonová
http://chebsky.denik.cz/kultura_region/pratelske-setkani-prerostlo-v-oblibenou-pravidelnou-akci-20120821.html