Česká Lípa - Tvůrci „novoborského" dokumentu Hra o kámen reagují na předvolební spor o Benešovy dekrety. Velkou sérii diskusí a debat zahájí už ve středu v České Lípě.
Stál by dnes prezident Edvard Beneš se svou vládou před haagským soudem kvůli prezidentským dekretům? Byly násilné činy během odsunu Němců v pořádku? Má být v Novém Boru pomník zastřeleným Němcům?Česká Lípa, kdysi součást Sudet, se už tento týden ve středu stane dějištěm, kde budou padat názory i odpovědi na tyto dosud nevyřešené otázky dějin.
Tvůrci dokumentárního filmu Hra o kámen, který vznikal v roce 2010 v Novém Boru, přivezou do České Lípy kontroverzní snímek, ale také tu chtějí zahájit sérii debat týkající se odsunu sudetských Němců.
Manipulace dějin
„Letošní prezidentská volba ukazuje, že poválečné dějiny jsou v Česku stále ještě bolavým problémem. Proto chceme nyní zahájit sérii debat s pozvanými odborníky z Česka a z Německa o manipulaci s dějinami v politice," říkají režisér Jan Gebert a producent Ondřej Provazník, autoři „novoborského" dokumentu Hra o kámen.
Projekt série debat v českých a německých městech, který filmaři připravili, podpořil Česko-německý fond budoucnosti. Do České Lípy díky tomu přijedou historici Michal Pehr a Barbora Spalová.
Po promítání Hry o kámen budou v České Lípě vést diskusi o poválečných dějinách. „Tam, kde standardní filmový projekt končí, tam naše speciální projekce začínají," říká producent filmu Ondřej Provazník.
Příběh sporu o novoborský pomník zabitým sudetským Němcům podle něj v symbolické rovině vypráví o problému širšího rázu, který s sebou "neřešené dějiny" nesou. „Především je jím nebezpečí zneužití sudetského tématu v politice...(celý článek)
Více informace o filmu zde.