Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

Tisková zpráva, 17. června 2014

 

Ministr kultury Herman ocenil práci

Česko-německého fondu budoucnosti

ČNFB schválil 196 nových projektů podporujících dobré sousedské vztahy

(Praha) Správní rada Česko-německého fondu budoucnosti (ČNFB) zasedala ve dnech 16. a 17. června na pozvání ministra kultury Daniela Hermana v Nosticově paláci v Praze. Na podporu 196 česko-německých projektů bude v příštích měsících poskytnuto celkem 24 365 000 Kč, jak uvedli Albrecht Schläger a Kristina Larischová, kteří správní radě ČNFB předsedají. Ministr kultury Herman na úvod zasedání ocenil práci, kterou ČNFB v posledních 16 letech vykonal ve prospěch česko-německého sousedství. „Opravené kostely, které opět slouží jako místa setkávání, vědecká a kulturní výměna či úzké osobní vztahy, jež vznikly díky společné práci na projektu – ve všech těchto případech se jedná o aktivity, které přispívají k oživení sousedství a nejsou nijak samozřejmé,“ uvedl Herman.

Ministr a členové Správní rady také diskutovali o budoucí „Expozici k dějinám Němců v českých zemích“ Collegia Bohemica v Ústí nad Labem. Obě strany se shodly na významu této expozice a doufají v její brzké otevření. Předseda správní rady Schläger uvedl, že „výstava má uchovávat malý, ale významný zlomek toho, co po druhé světové válce v Československu zaniklo“. Jedinečná muzejní sbírka vznikla za podpory ČNFB. Spolupředsedkyně správní rady Kristina Larischová zdůraznila, že „tato expozice výrazně obohatí naše povědomí o vlastních dějinách“.

Výběr aktuálně schválených projektů:

Téma roku: Drogová prevence

„No jasně – o tom já už přece něco vím!“ – Tento projekt mládežnické ubytovny ve Wunsiedelu by mohl sloužit jako vzorový. 105 německých a českých dětí ve věku 14 až 15 let se zúčastní společného pětidenního pobytu (24.-28.11.2014), v jehož rámci se prostřednictvím různých metod vyzbrojí proti nebezpečí užívání drog. Jedná se o věkovou skupinu, která nejvíce začíná experimentovat s drogami. Školy a instituce spolupracující na tomto projektu jsou si vědomy závažné situace v česko-bavorském příhraničí. Do programu jsou zapojeni odborníci na drogovou problematiku, policie a terapeutická zařízení. Cílem projektu je pomoci mladým lidem společně nalézt postoj, který jim usnadní vyslovit drogám jasné „ne“. Fond budoucnosti podpoří tento široce koncipovaný projekt částkou 14 000 eur.

S cílem zmapovat aktuální situaci natočí mladí lidé ve věku 15 až 26 let z Německa a Česka reportáž o drogové problematice na česko-saské hranici. Film navazuje na reportáž, která vznikla před sedmi lety v době vstupu České republiky do Schengenského prostoru. Naplnily se obavy a očekávání lidí v této příhraniční oblasti? Na tuto otázku chce film odpovědět. Reportáž a její výsledky budou diskutovány v rámci česko-německé konference, na které se očekává zhruba 150 žáků, studentů, politiků, zástupců neziskových organizací a policie. Dokument by měl být také využit jako výukový materiál na školách a měl by být uveřejněn na sociálních sítích. Tento projekt českého občanského sdružení SeeMedia podpoří Fond budoucnosti částkou 170 000 Kč.

Při výměnných pobytech 30 žáků a čtyř učitelů z Gymnázia Františka Martina Pelcla z Rychnova nad Kněžnou a z Gymnázia Alberta Einsteina z Magdeburku se půjde přímo k jádru věci: téma výměny plánované na školní rok 2014/2015 nese název „AustauschSUCHT?! aneb Závislosti a jejich prevence“. Nebude se zde přitom jednat pouze o tvrdé drogy, žáci se mají společně seznámit s všeobecným fenoménem závislostí a návykovým chováním. Odbornou podporu zajistí rychnovští experti na drogovou problematiku. Fond budoucnosti tento projekt podpoří částkou 85 000 Kč.

Ochrana přírody

Ochrana přírody v Krušných horách – 18 dospělých osob z Německa a z České republiky se v období od 19. do 27. července 2014 bude společně starat o horské louky ve východní části Krušných hor a společně tak převezmou odpovědnost za region, v němž společně žijí. Ekologický spolek GRÜNE LIGA Osterzgebirge e.V. organizuje tento workcamp společně s českým Občanským sdružením za obnovu Fojtovic. Na programu devítidenního společného pobytu je ochrana přírody, historie a současnost tohoto příhraničního regionu, jazyk a vzájemné poznávání. Fond budoucnosti poskytne na podporu této spolupráce částku ve výši téměř 3 200 eur.

Výstava

Právě před 100 lety vypukla první světová válka. S válkou jdou ruku v ruce i migrace a přesuny obyvatel. Již několik málo týdnů po vypuknutí válečných operací hledalo v českých zemích dočasný azyl až 100 000 Židů z Haliče, Bukoviny a jižních částí habsburské monarchie. Tomuto exodu a jeho důsledkům je věnována výstava „Orient v Čechách? Židovští uprchlíci za první světové války.“, kterou pořádá Židovské muzeum v Praze ve spolupráci s Židovským muzeem v Berlíně. Jaká byla reakce tehdejších státních úřadů na příliv uprchlíků? Jaký vliv měly tyto události na český antisemitismus po vzniku Československé republiky? Výstava, jež má být zahájena koncem srpna 2014, má osvětlit tento málo prozkoumaný aspekt první světové války a Fond budoucnosti ji podpoří částkou 200 000 Kč.

Publikace

Olomouckým germanistům z Univerzity Palackého se díky intenzivnímu výzkumu německojazyčné literatury na Moravě daří opakovaně nacházet literární poklady. Po tříleté práci vyjde na podzim 2014 v české a německé verzi jedinečná Antologie německé moravské literatury, která bude obsahovat povídky, novely a básně většinou méně známých literátů z Olomouce a dalších moravských a slezských regionů. Tato čítanka a zároveň učebnice představí celkem 25 autorů nejenom žákům a studentům, ale také zájemcům o literární minulost tohoto výjimečného regionu. Fond budoucnosti publikaci podpoří částkou 100 000 Kč.

A kromě toho?

Existuje také velké množství malých či velkých, nových nebo již tradičních projektů, díky nimž dochází hravě, zábavně a s porozuměním pro druhého k upevnění česko-německé přátelství. Příkladem může být setkání žonglérů a kejklířů ve dnech 29. až 31. srpna, při němž se budou Němci a Češi vzájemně inspirovat ve vzdělávacím středisku pro mládež ve Waldmünchenu. Anebo Rixdorfské slavnosti POPRÁCI, které připomínají příchod českých náboženských uprchlíků do Rixdorfu. Jsou založeny na smyšlené, ale sympatické historce o urovnání sporů mezi českými a německými obyvateli prostřednictvím soutěže: tradičního kutálení balíků slámy. Dalším příkladem může být tábor mladých hasičů z měst Nýřany a Zeulenroda-Triebes, pořádaný od 26. července do 2. srpna, v jehož rámci si mladí němečtí a čeští hasiči ve věku 6 až 15 let užijí nejenom společné tréninky, ale také zábavu.

Ministr kultury Herman ocenil práci Česko-německého fondu budoucnosti
 
Ministr kultury Herman ocenil práci Česko-německého fondu budoucnosti
 
Ministr kultury Herman ocenil práci Česko-německého fondu budoucnosti
 
 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti