Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Média

Merkelová: Respektujeme plán na dostavbu Temelína (Hospodářské noviny)

 
 

Zahraniční vztahy

Pětihodinová návštěva německé kancléřky Angely Merkelové se sice včera nesla v oficiálním duchu "nejlepších česko-německých vztahů v historii", ale českým euroskeptickým politikům s Václavem Klausem v čele přinesla jasný vzkaz: Budoucnost Evropy vidí Německo, klíčový český spojenec a obchodní partner, v jednotné Evropě a její těsnější spolupráci.

"Věřím, že krok za krokem budeme kompetence předávat Evropě, tak jako jsme to udělali už v mnoha oblastech," řekla Merkelová při debatě se studenty na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. "Měli bychom do Evropy ale předávat jen to, co se v Evropě udělá lépe," uvedla s tím, že příkladem je dohoda s Jižní Koreou o volném obchodu. Tu sedmadvacítka dokáže jako celek vyjednat lépe než její jednotliví členové.

Merkelová, označovaná za nejmocnější ženu světa, přijela do Česka v roce, kdy si oba státy připomínají dvacáté výročí podpisu základní dvoustranné dohody a patnácté výročí Česko-německé deklarace. Díky ní funguje například Česko-německý fond budoucnosti, který včera oznámil, že na společné projekty dá 25,5 milionu korun.

Hlavními tématy rozhovorů Merkelové byly evropská integrace a energetická spolupráce, i když na tiskové konferenci po jednání s premiérem Petrem Nečasem se vtipkovalo také o její znalosti češtiny z dob socialismu, kdy do Prahy jezdila studovat.

Němci nepůjdou proti Temelínu Při jednání s premiérem Nečasem se podle diplomatických zdrojů hovořilo i o situaci na Balkáně a v Rusku. Dobrá atmosféra údajně vládla i při setkání s prezidentem Václavem Klausem, třebaže se západní státníci setkání s euroskeptickou českou hlavou státu v poslední době spíš vyhýbají.

Oba předsedové vlád se včera také shodli, že nebudou zasahovat do energetických plánů svého souseda. "Respektujeme německé rozhodnutí odstoupit od provozování jaderných elektráren a jsme rádi, že je respektováno české rozhodnutí naopak v jejich provozu pokračovat," řekl Nečas.

Právě téma dostavby dalších dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín vzbuzuje zvláště u německých Zelených obavy z opakování loňské havárie v japonské Fukušimě. Podle Nečase ale nic podobného nehrozí a Česká republika hodlá s německou stranou o českém jaderném programu detailně diskutovat. Českým energetikům se naopak nelíbí přetoky německé elektřiny, které v zimě málem způsobily blackout. Na severu Německa roste v posledních letech množství větrných elektráren a nestabilní dodávky ohrožují i okolní státy. Vše je navíc umocněno tím, že Merkelová nechala minulý rok uzavřít osm německých jaderných elektráren.

O pomoci Česku nehovořili Podle zákulisních spekulací se mělo hovořit i o případných finančních kompenzacích ze strany německé vlády. "O naší pomoci Česku jsme nehovořili. Snažíme se ale zrychlit povolovací řízení, které by urychlilo výstavbu potřebné infrastruktury a ulevilo i okolním státům," řekla Merkelová.

Nečas opět vyloučil i možnost výstavby dvou transformátorů na česko-německých hranicích za dvě miliardy korun. Ty by v případě potřeby Česko od německé přenosové soustavy odstřihly. "Chceme naopak posílit českou přenosovou soustavu. Namísto oddělení chceme intenzivnější propojení obou států," říká Nečas.

Podle šéfa ČEPS a exministra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského ale bez německé výstavby ani zlepšení české sítě problém nevyřeší. A tam dnes trvá jen schvalovací proces na nové vedení deset až dvanáct let.

Martin Ehl, Petr Lukáč

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti