Praha 26. listopadu (ČTK) - Na prevenci užívání drog se chce nově zaměřit Česko-německý fond budoucnosti. Chystá se podpořit společné projekty neziskových organizací, škol či radnic z obou zemí. Poskytne jim až 70 procent nákladů. Novinářům to dnes řekl ředitel fondu Tomáš Jelínek. Pervitin se v posledních letech rozšířil i do Německa, kde se mu říká crystal. Uživatelů tam přibývá, když jezdí drogu nakupovat do českého pohraničí, kde ji seženou levněji. Pašuje se ale i ve velkém.
"Drogová problematika má i jasný konfliktní potenciál v česko-německých vztazích na pomezí obou zemí. Nejde jen o nebezpečí hrozivé škodlivosti pervitinu, ale i o riziko vzniku negativních stereotypů na obou stranách," uvedl Jelínek. Zatímco v kultuře či vzdělávání vzájemná spolupráce organizací na obou stranách hranice podle něj funguje dobře, "málo se toho děje" v boji proti drogám. "Tato oblast je pozadu," dodal.
Fond si proto protidrogovou prevenci zvolil jako téma roku. Žádosti o podporu mohou organizátoři projektů podávat v první vlně do konce roku. Další pak vždy ke konci čtvrtletí. Cílem by mělo být zmapovat situaci a odstartovat "inovativní modely" prevence". Podstatné je i navázání spolupráce českých a německých partnerů a zvýšení informovanosti veřejnosti.
Podle německých policejních statistik výrazně roste počet Němců, kteří pervitin prvně vyzkoušejí. Zvětšuje se také objem pašovaných dodávek. Němečtí konzumenti a dealeři si pro crystal jezdívají do Česka, kde ho seženou levněji.
Vedoucí protidrogové ambulance charity v bavorském Weidenu Gerhard Krones dnes novinářům řekl, že se počet klientů od roku 2011 až ztrojnásobil. Mladí Němci pervitin berou na víkendových večírcích pro zábavu. Užívají ho prý i kvůli vylepšení sexu. Po droze sahají i ženy, které chtějí rychle zhubnout. Pervitin se konzumuje také v nevěstincích. Zanedbatelná není ani skupina závislých, kteří crystal berou léta, popsal scénu Krones.
"V Česku stojí gram crystalu deset až 20 eur (kolem 270 až 540 korun). To pro mladé Němce na víkendový večírek není moc. V Německu zaplatí 100 či 110 eur (kolem 2700 či 3000 korun)," upřesnil Krones. Zdůraznil, že droga se do Německa nedostává ale jen z Česka. Putuje i z Litvy a přes kolínské letiště také z Afriky a přes hamburský přístav z Číny. Na německém území přibývají i varny, kde se crystal vyrábí, dodal lékař.
Podle Kronese si německá strana sama nevystačí a cestou k řešení problému je spolupráce s českými kolegy. První setkání se konalo v Norimberku, další se uskuteční 16. prosince ve Weidenu. Krones věří, že potřetí se konference uskuteční v Česku.
Bavorsko kvůli pašování drogy před časem zesílilo namátkové kontroly kolem hranic. Tamní politici kritizovali českou právní úpravu za přílišnou liberálnost. Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil s tím nesouhlasil. Podle něj by represe situaci mohla jen zhoršit. Uvedl, že nutné je soustředit se hlavně na prevenci a spolupráci při odhalování výrobců pervitinu.
ktk mha