Pervitin z českého pohraničí se začíná šířit do německých velkoměst, varovala berlínská vládní pověřenkyně pro otázky drog Marlene Mortlerová, která v pátek navštívila Prahu.
Nová studie o konzumaci drog, jež byla v Německu zveřejněna minulý měsíc, naše sousedy vyděsila. „Například v Sasku se počet lidí vyhledávajících pomoc kvůli problémům s pervitinem, zvýšil o šedesát procent. To je strašlivé číslo,“ prohlásila vládní pověřenkyně pro otázky drog Marlene Mortlerová na konferenci o drogách v Česku a Německu, která se v pátek konala v Praze.
Podle aktuálních výzkumů pervitin, jenž byl dosud problémem hlavně v příhraničních oblastech Bavorska a Saska, proniká už i dále do vnitrozemí. „Obáváme se, aby se v podobě morové rány nerozšířil po celé zemi,“ řekla Mortlerová na akci pořádané Česko-německým fondem budoucnosti.
Studie ukázala, že pervitin, vyráběný především v Česku, kromě tradičních experimentátorů drog začínají užívat i skupiny, které se silně návykovou látkou dosud zkušenost neměly. „Lidé, kteří chtějí zvýšit výkon ve sportu či v zaměstnání, a třeba také školáci,“ uvedla vládní pověřenkyně. „Zkoušejí ho dokonce i matky samoživitelky, protože se domnívají, že jim pomůže překonat jejich tíživou situaci,“ dodala.
Zásahy v asijských tržnicích
Inspektor bavorské policie Thomas Hampel v Praze řekl, že němečtí a čeští strážci zákona loni společně podnikli 1220 zásahů proti drogám, zejména na dálnicích a ve vietnamských tržnicích. Skutečnost, že pervitin na export do Německa se vyrábí hlavně v asijských komunitách na české straně hranice, označil Hampel za velký problém. „Je složité do nich proniknout,“ poznamenal. Podle něj je důležité, aby ke spolupráci v boji proti pervitinu bylo přizváno také Polsko, protože z něj se do Česka dovážejí léky, z nichž se získává surovina potřebná pro výrobu „crystal speedu“, jak se nebezpečnému produktu z Čech v Německu říká.
„Perník“, „piko“ či "tscheko" je droga, která vyvolává psychotické stavy a jejich uživatelé nezůstávají ve skrytu jako v případě heroinu, ale vycházejí do ulic. A to právě v může v konzervativních komunitách v Bavorsku vyvolávat zděšení, uvedl už dříve národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.
Clánek na Echo24.cz