Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

Česko-německý fond budoucnosti uchovává památku obětí nacismu

 
 

Dokumentace Obersalzberg prezentuje výstavu o nuceně nasazených „Totálně nasazeni“

Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) shromáždil a posoudil tisíce zažloutlých průkazů, starých fotografií, soukromých dopisů a pohlednic, jež se nyní nacházejí ve sbírkách Národního archivu v Praze. V letech 1998 až 2006 sehrál Fond budoucnosti klíčovou roli při odškodnění Čechů, kteří byli nuceně nasazeni v nacistickém Německu.

V současné době Fond budoucnosti prezentuje přes 250 těchto osobních dokumentů a fotografií v rámci putovní výstavy „Totálně nasazeni. Nucená práce českého obyvatelstva pro Třetí říši“ v Dokumentaci Obersalzberg.

Výstava byla zahájena 2. října úvodní přednáškou českého ředitele ČNFB Tomáše Jelínka. „Dokumenty umožňují detailní pohled na tvrdou nucenou práci a nelidské životní podmínky českých nuceně nasazených daleko od jejich vlasti, kde na denním pořádku byly tresty a likvidace prací,“ uvedl Tomáš Jelínek. Tisíce nuceně nasazených, mezi nimi více než tisíc Čechů, se podílelo také na výstavbě tehdejšího mocenského centra Adolfa Hitlera na Obersalzbergu. Dokumentace Obersalzberg proto výstavu Fondu budoucnosti rozšířila právě o informace o nucených pracích v tomto místě. Výstava potrvá až do 27. dubna 2014. (Ohlasy v tisku)

Pražské nádraží Bubny jako místo paměti

Jak uchovat připomínku holocaustu po odchodu pamětníků? Jak utvářet trvalou vzpomínkovou kulturu? Jak dnes nakládat s místy paměti, jakým je bývalé nádraží Praha-Bubny, odkud bylo převážně do terezínského ghetta deportováno padesát tisíc Židů?

Nejenom tyto, ale i mnoho dalších otázek zaznělo 5. června v Centru současného umění DOX na panelové diskuzi „Dědictví šoa - hodnota, či zátěž...?“, v  níž vedle amerického diplomata Stuarta Eizenstata vystoupil i Tomáš Jelínek, český ředitel Česko-německého fondu budoucnosti. Tomáš Jelínek v diskuzi připomněl vzpomínkovou kulturu, která se v Německu začala utvářet v minulých desetiletích. Uvedl, že místo, jakým je nádraží Bubny, by v Německu již zřejmě bylo přetvořeno na památník s dokumentačním centrem. Ostražitost mladé generace podle Tomáše Jelínka nelze udržovat bez nepřetržitého hledání odpovědí na základní otázky morálky, kterým v mezních situacích čelí jak jednotlivec, tak celá společnost. „Místa jako nádraží Bubny svojí smutnou historií plní v tomto procesu důležitou funkci,“ prohlásil Jelínek.

Panelovou diskuzi jako součást řady akcí spojených s nádražím Bubny zorganizoval filmový dokumentarista Pavel Štingl, zakladatel společnosti „Památník ŠOA Praha“. 11. června byla v budově nádraží zahájena výstava „Kadiš“.

Namísto násilí argumenty - „Mezinárodní debaty mládeže/ Jugend debattiert international“

„Má být v České republice zaveden většinový volební systém?“ Na toto téma si koncem května troufli nejlepší mladí debatéři z celého Česka v celostátním finále soutěže Mezinárodní debaty mládeže „Jugend debattiert international“. Tento projekt v Česku pravidelně podporuje také Česko-německý fond budoucnosti.

Důvody podpory vysvětlil český ředitel Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek v rámci panelové diskuze, které se zúčastnil i člen představenstva nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost Günter Saathoff. Právě znalost cizího jazyka má podle Jelínka klíčovou funkci v porozumění napříč hranicemi. Vzájemné porozumění však podporují také společná setkání, jako například společný česko-německý trénink debatérů v saském Sebnitz, který se uskutečnil před zahájením samotné soutěže. Projekt „Jugend debattiert international“ v neposlední řadě posiluje demokratické smýšlení a jednání, ale také kritické naslouchání a schopnost přesvědčit okolí argumenty, nikoliv násilím a agresí. „To je také pro Fond budoucnosti, který sehrál klíčovou roli při odškodnění obětí nacismu, důležitý důvod podpory tohoto projektu,“ uvedl Tomáš Jelínek.

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti