Česko-německý fond budoucnosti
česky deutsch

Aktuality

 
 

Tisková zpráva 25. září 2013

Česko-německý fond budoucnosti schválil v Bad Schandau 119 přeshraničních projektů

Přes 30 ze schválených projektů se přitom uskuteční v Sasku

(Bad Schandau) Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) zasedal v úterý a ve středu v saském Bad Schandau. Na tomto svém čtvrtletním zasedání schválila správní rada pro celkem 119 česko-německých projektů finanční podporu v celkové výši 11,7 milionu korun. Přes 30 schválených projektů se přitom uskuteční v Sasku. „Vůle k porozumění a spolupráci je v České republice a Německu nezlomná, a to právě tehdy, kdy je potřeba řešit problémy,“ prohlásila posléze v rozhovoru s novináři česká předsedkyně správní rady Kristina Larischová.

Ve svém patnáctém, jubilejním roce podporuje Fond budoucnosti svým aktuálním „Tématem roku“ zejména ty projekty, které se zasazují za demokracii a staví se proti pravicovému extremismu. V obou zemích existuje značný potenciál radikálně pravicového násilí, prohlásila Larischová.

ČNFB přikládá velký význam intenzivnímu a dlouhodobému působení projektů, které podporuje, dodal německý spolupředseda Albrecht Schläger. „Fond budoucnosti bude i po roce 2013 v rámci svých možností usilovat o maximální podporu projektů, které se zasazují o demokracii a bojují proti netoleranci a násilí ve společnosti,“ uvedl Schläger. Právě u tohoto tématu se ukazuje, že spolupráce přes hranice vyžaduje trvalou angažovanost.

Představujeme výběr právě schválených projektů:

Práce s mládeží – „Téma roku“
„Romská generace 2.0 „Dát dohromady mladé Romy z Německa a České republiky s mladými „ne-Romy“ – to je cílem občanských inciativ „Slovo 21” a „Roma Trial”. Mladí mají společně vytvořit síť vzájemných kontaktů a být vyškoleni jako takzvaní „Youth-Leaders”, kteří mezi svými vrstevníky plní roli vzoru a veřejně a účinně zastupují zájmy romské menšiny. Na projektu se podílí celkem 120 osob. ČNFB podpoří tento ambiciózní záměr částkou 380 000 korun.

Trénink multiplikátorů pro mladé lidi ze severočeské Bíliny a saského Chemnitz: zvláštností tohoto projektu je, že se jedná o sociálně znevýhodněné mladé lidi, kteří se ve svých městech již aktivně angažovali pro občanskou společnost. V říjnu a listopadu se zúčastní několikadenních workshopů v Bílině a Chemnitz, budou se školit na téma rozvoj měst a politická účast, získají základní vědomosti o řízení projektů (organizace času a financí, vytváření sítě vzájemných kontaktů atd.) a o práci s veřejností. Tuto těsnou spolupráci mezi spolky Projekt svépomocného ubytování na Further Strasse (Selbsthilfe Wohnprojekt Further Strasse) z Chemnitz a FidoDido z Mostu podpoří ČNFB částkou přsahující 6 000 euro.

Projektová sekce proti pravicovému extremismu „Bavorského svazku pro toleranci“ a Koordinační centrum Tandem/Plzeň uspořádají třídenní workshop, který se bude konat v prosinci v bavorském Bad Alexandersbadu. Na programu je hledání možností a hranic občanské angažovanosti proti pravicovému extremismu, antisemitismu a rasismu v Německu a v České republice. Angažovaní občané a experti z obou zemí si vymění zkušenosti a společně budou vyvíjet další přeshraniční koncepty. ČNFB podpoří tuto spolupráci částkou přesahující 13 000 euro.

Kulturní spolupráce
Za několik měsíců by spisovateli, Čechovi a Středoevropanovi Bohumilu Hrabalovi bylo 100 let. Stěží najdeme jiného českého spisovatele, který i v Německu fascinoval tak velký okruh čtenářů a nechal svými romány nahlédnout hluboko do české duše. Památník národního písemnictví v Praze a Literární dům Berlín společně připravují česko-německou výstavu, která bude zahrnovat také Hrabalovy kontakty s německou kulturou. Výstava bude trvat od dubna do září v Praze a potom se přesune do Berlína. Plánuje se také putovní výstava. ČNFB podpoří tento důležitý kulturní projekt částkou 180 000 korun.

Hudební most Praha – Drážďany 2013: Pražský barokní orchestr Collegium 1704 patří k nejlepším barokním tělesům v Čechách a v hudební dramaturgii vědomě navazuje na tradici, která spojuje Prahu a Drážďany. V rámci své aktuálně plánované řady koncertů s celkem osmi vystoupeními hudebníci na scéně spolupracují vždy s německými sólisty. V letošním podzimu spolupracuje Collegium 1704 s organizátory hudebních slavností Heinrich Schütz Musikfest. Koncerty se konají v září až prosinci v Praze a Drážďanech, ČNFB podpoří tuto již tradiční kulturní spolupráci částkou 230 000 korun.

Práce se seniory
„Po stopách Bauhausu v Lipsku, ve Výmaru a v Dessau“ – celkem 45 seniorů – studentů Masarykovy univerzity v Brně a večerního studia seniorů Univerzity |Lipsko – bude společně získávat další poznatky o tématu Bauhaus, a to v Lipsku, Výmaru a Dessau. Podnětem tohoto projektu jsou hned dvě jubilea: 40 let partnerství měst mezi Lipskem a Brnem, 20 let studia seniorů na Univerzitě Lipsko. Senioři z obou zemí se také zúčastní slavnostního aktu, v jehož průběhu společně vystoupí sbor brněnské univerzity a sbor a orchestr Univerzity Lipsko. ČNFB přispěje k tomuto partnerství ve vzdělávání částkou 6 000 euro.

 

Česko-německý fond budoucnosti (ČNFB) cíleně podporuje projekty, které svádějí dohromady lidi obou zemí, které umožňují a prohlubují pohledy do jejich světů, do společné kultury a historie. Každoročně může být s podporou ČNFB realizováno více než 500 projektů s celkovou částkou podpory kolem 3 milionů euro. Svoji práci započal Česko-německý fond budoucnosti v roce 1998. Vlády obou zemí zakotvily jeho vznik v Česko-německé deklaraci z ledna 1997. V prvních deseti letech svojí existence sehrál ČNFB také hlavní úlohu při odškodňování českých obětí nacismu.

 
zpět
 
 
Česko-německý fond budoucnosti